הרצאות, קורונה וזום

הקורונה הפכה את כל עולם ההרצאות.  כלומר, היא הפכה את כל העולם, אבל את עולם ההרצאות במיוחד.  אם אסור להתקהל אז אי אפשר כמובן לארגן קהל להרצאות.

במקרה של מרצים מתנדבים בכלל, ושלנו כ-Freespeech.co.il בפרט, הקורונה היתה אפילו יותר בעייתית.  כי מצד אחד רוב המרצים שלנו הם בתחילת דרכם ואין להם עדיין קליינטורה יציבה. ומצד שני הרבה מהמוסדות שהזמינו הרצאות דרכנו היו בתי אבות ומועדוני קשישים שעכשיו חייבים להיזהר שבעתיים.  בקיצור, ירדנו מ-20 מרצים ומוסדות חדשים בחודש לארבעה בחצי שנה.

אבל עכשיו אנחנו כבר מספיק זמן בקורונה כדי להתחיל לחשוב על השלב הבא: איך להרצות בהתנדבות גם כשיש וירוס קטלני באוויר? 
כי בחודשים האלו ראינו כמה וכמה סגנונות חדשים של הרצאות שמותאמים במיוחד לעולם הקורונה.

הרצאות בחוץ

כשמזג האוויר מתחיל להשתפר, אפשר להתחיל לארגן הרצאות בחוץ: בדשא, בפארק העירוני, בגינה או אפילו בחוף הים.
יש כבר לא מעט מחקרים שמראים שפעילות בחוץ כמעט ואינה מדבקת, אבל אפילו אינטואיטיבית זה כבר די ברור לנו. לדוגמה, תסתכלו מצד אחד על גל ההדבקה שלא קורה בהפגנות בבלפור, ומצד שני איך כל התפילות ברחבת הכותל ואף אחד לא נדבק שם.

איך מתארגנים להרצאה בחוץ?

כשמארגנים הרצאה בחוץ צריך לחשוב אחרת על הציוד, על ההתארגנות ואפילו על האווירה שנוצרת.
ההחלטה על האווירה והארגון צריכה להיות ראשונה, כי אם אנחנו רוצים אירוע משוחרר, ללא ציוד וללא הגברה אז ההתארגנות מאד פשוטה ומלבד כסאות או מחצלות אנחנו לא זקוקים לכלום.

מנגד, אם רצינו לעשות הפקה מרשימה אז הקשיים בחוץ גדולים יותר ודורשים התארגנות של חשמל, כבלים מאריכים לרוב, מאווריים או מצננים וציוד אורקולי שאפשר להזיז אותו. לדוגמה, כשהרמנו אירוע מצגות בביה"ס לדיבור מול קהל ביוני, הצלחנו להביא 30 איש למצגות, אבל עבדנו כמעט שעה לארגן וחצי שעה לפרק.

מפגש מצגות פתוח למרצים מתחילים

מצגות ב-Zoom

תקופת הקורונה הפכה את ההרצאה ב-Zoom מטכנולוגיית נישה שרק מנהלי היי-טק השתמשו בה למשהו שכל עובד במשק, כולל מורות כיתה א' ותלמידיהן, עובדים איתו כל יום כל היום.

הרצאות וידאו דומות בכמה היבטים להרצאות רגילות: הן צריכות תוכן מעניין, דוגמאות חיות, אינטונציה מגוונת וכמעט כל הדרישות של הרצאה רגילה מלבד עמידה זקופה ותנועה במרחב. אבל מצד שני, יש להן כמה וכמה דרישות מיוחדות.

לדוגמה, הקשב של הקהל בהרצאת זום נמוך בהרבה, ולכן כדאי לעשות אותן קצרות יותר מהרצאות רגילות. גם מגבלות השמע מחייבות את הדובר לדבר חזק יותר (שעלול לגרום לצרידות) ומודגש יותר. הרצאה בזום מחייבת גם סבלנות לתקלות והתארגנות טכנית נכונה. ביה"ס לדיבור מול קהל הכנו כמה טיפים שיכולים לעזור לכם הן כמרצים בזום והן כמוסדות המארגנים הרצאה בזום.

אז עכשיו אתם מוזמנים להתחיל ליצור קשר עם מרצים ומוסדות ולהתארגן להרצאות מותאמות לתקופת קורונה.